Havalandırma

GENEL AÇIKLAMA

Kapalı alanlardaki hava kullanıldıkça, hava içinde bulunan oksijen seviyesi azalır. Böyle durumlarda; sıcaklığın artması ile terleme, düşmesi ile üşüme, nemin artması ile cilt solunumunun yavaşlaması, nemin azalması ile cilt kuruluğu, oksijen oranların azalması ile nefes alma zorluğu ve benzer sorunlar yaşanmaya başlar. İhtiyaç duyulan oksijen normal solunum hızı ile sağlanamadığı için solunum ve kan dolaşımı hızlanır, kan basıncı yükselir, baş ağrısı ve yorgunluğa sebep olur. Bu olgular, solunan havanın içindeki oksijen oranının % 21 in altına düşmesinin sonucudur. Çözüm ise, ortamdaki havanın oksijen oranını tekrar % 21 seviyesine yükseltilmesidir.

Kapalı alanlardaki oksijen oranını doğal koşullarda olması gereken seviyede tutulmasını sağlamanın en kolay yolu havalandırma yapılmasıdır. Kullanım sonucu oksijen oranı azalmış ve kirlenmiş hava atmosfere atılır, yerine dışarıdan, yüksek oksijenli ve kirlenmemiş ( filtre sisteminden geçirilmiş hava ) taze hava alınır. İnsan sağlığının ve verimliliğinin en önemli koşullarından birisi budur. Ferah bir ortamın var edilebilmesi için havalandırma sisteminin önemi büyüktür.

TEK SIRALI MENFEZLER

  • Havalandırma sistemlerinde toplayıcı ve dağıtıcı menfez olarak kullanılmaktadır.Malzeme: Özel olarak haddelenmiş 6063 aluminyum profil.Fonksiyon: Havalandırma sistemlerinde emiş menfezi olarak kullanılır.

    Yüzey Kaplama: Standart kaplama, naturel aluminyum eloksallıdır. İsteğe bağlı olarak elektrostatik toz boya yapılabilir. Standart renkler RAL 9010 ve RAL 9016’dır. Diğer renkler fırın boya ile sağlanabilir.

    Montaj: Standart olarak vidalıdır. Mandallı ve yaylı sistem, çerçevede delik istenmediği durumlarda kullanılmaktadır.

    Aksesuar: Menfez Damperi, plenum kutusu ve körkasa.

ÇIFT SIRALI MENFEZLER

Havalandırma sistemlerinde toplayıcı ve dağıtıcı menfez olarak kullanılmaktadır.

Malzeme:Özel olarak haddelenmiş 6063 aluminyum profil.

Fonksiyon:Havalandırma sistemlerinde emiş menfezi olarak kullanılır.

Yüzey Kaplama:Standart kaplama, naturel aluminyum eloksallıdır. İsteğe bağlı olarak elektrostatik toz boya yapılabilir. Standart renkler RAL 9010 ve RAL 9016’dır. Diğer renkler fırın boya ile sağlanabilir.

Montaj: Standart olarak vidalıdır. Mandallı ve yaylı sistem, çerçevede delik istenmediği durumlarda kullanılmaktadır.

Aksesuar: Menfez Damperi, plenum kutusu ve körkasa.